Hirdetés 2024. február 11-én

1. Amint már az elmúlt vasárnap hirdettem, ma, azaz február 11-én van a betegek világnapja. Ezért mához egy hétre, azaz február 18-án, vasárnap a reggel 8-kor, és a délelőtt 10-kor kezdődő szentmisék keretében szolgáltatjuk ki a betegek kenetét. Ezzel kapcsolatban az alábbiakról szeretném tájékoztatni a kedves testvéreket:

Kérem a kedves híveket, sőt az egyházközség minden tagját, akik tehetik, tegyük lehetővé minél több beteg számára a jövő vasárnap reggel 8-kor, vagy a 10-kor kezdődő szentmisén való részvételt, tehát aki tud, hozzon el ide a templomba minél több beteg, idős testvérünket, hogy a szenvedő Krisztusnak ajánljuk őket, és együtt imádkozzunk velük és értük. Természetesen katolikus, hívő emberek számára szolgáltatható ki ez a szentség, azoknak, akik a beavató szentséginkben (keresztség, bérmálás, oltáriszentség) már részesültek, nincsenek eltiltva életállapotuk miatt egyházunk szentségeinek vételétől, a kegyelem állapotában vannak, azaz végezzék el gyónásukat, ha szükséges, elmúltak 60 évesek, és valamilyen súlyos betegségben szenvednek. Igyekszek minél korábban mindkét mise előtt itt lenni a templomban, hogy a gyónásukat tudják elvégezni azok, akiknek szükséges. Várunk tehát minden beteget jövő vasárnap a reggel 8-kor, és a délelőtt 10-kor kezdődő szentmisékre. A szentség konkrét kiszolgáltatásával kapcsolatban, vagyis mit és hogyan kell tennünk, jövő vasárnap, a szentmisék folyamán fogok néhány mondatban tájékoztatást adni.

1. Az előttünk álló héten, szerdán van hamvazószerda, vagyis az idei évben a nagyböjti időszak kezdete. Ezzel kapcsolatban az alábbiakat szeretném hirdetni:

- Hamvazószerdán a szentmise keretében megszenteljük, megáldjuk azt a hamut, amivel meg is hamvazkodunk az ünnepi szentmise keretében. Ezen a napon, tehát hamvazószerdán a szentmise este 6-kor (18.00) kezdődik majd, ahogyan volt ez már ez elmúlt évben is, pontosan azért, hogy a diákok és a munkahelyen dolgozók is, tehát minél többen tudjanak részt venni az ünnepi szertartáson. Akik szerdán mégsem tudnak meghamvazkodni, azokat jövő vasárnap fogom meghamvazni, hiszen mindkét szentmise után lesz hamvazkodás.

- Hamvazószerda szigorú böjti és hústilalmi nap, amikor csak 3X étkezhetünk és 1X lakhatunk jól, de semmiféle húst, vagy húsból készült ételt nem fogyaszthatunk.

- Nagyböjt péntekjei is hústilalmi napok, amikor szintén nem fogyaszthatunk húst, vagy húsból készült ételeket, ám ezeken a péntekeken többször is étkezhetünk, kivéve a nagypénteket.

- Szép szokás nagyböjt péntekjein a keresztúti ájtatosság. Éppen ezért a nagyböjti időszak folyamán péntekenként este lesznek a szentmisék, a korábbi évek gyakorlata szerint. Tehát pénteken délután 5-tól (17.00) rózsafüzér, 1/2 6-tól (17.30) keresztút, majd pedig a szentmise. A korábbi gyakorlatnak megfelelően más-más csoport végzi majd a keresztutat péntek esténként.

- A nagyböjti időszakhoz hozzátartozik a lelkigyakorlat is, amely felkészít bennünket Húsvét ünnepére. A lelkigyakorlat időpontjáról és a vezetőjéről később, de időben fogom tájékoztatni a kedves híveket. Reméljük, hogy semmi rendkívüli esemény nem zavarja meg lelkigyakorlatunkat.

- Nagyböjt alatt a liturgia is változik. Ez azt jelenti, hogy a templom, az oltár minden díszítéstől, virágtól mentes. A virágok helyett egy töviskoszorút helyezünk az oltárra, egy töviskeresztet pedig az oltár elé, amelyek jelzik ennek az időszaknak a tartalmát, mibenlétét. Orgonánk használata is csökken, vagyis a két olvasmány közötti válaszos zsoltárt, az evangélium előtti párverset és a Miatyánkot orgonakíséret nélkül énekeljük majd a nagyböjti időszakban.

- Nagyböjt folyamán lila, viola színben mutatjuk be a szentmiséket, kivéve három ünnepünket, Szent Péter apostol székfoglalását, Szent Mátyás apostol és Szent József ünnepeit. Ezen a három ünnepen imádkozzuk, énekeljük a dicsőséget, ám a nagyböjt többi vasárnapjain nem lesz dicsőség. Alleluját egész nagyböjtben nem éneklünk és nem is imádkozunk, még az előbb említett ünnepekkor sem, csak a feltámadási szertartásban, azaz nagyszombat éjjelén.

- Húsvét ünnepéhez hozzátartozik, hogy ünneplőbe öltöztetjük templomunkat. Szép szokás a nagyböjti időszak folyamán adományokat gyűjteni erre a célra, ahogyan történt ez az elmúlt években is. Éppen ezért az előttünk álló néhány hét folyamán várjuk a kedves testvérek adományait templomunk húsvéti díszítésére.

- Nagyböjt ideje alatt tilos a katolikus ember számára a zenés, zajos mulattságon való részvétel, hiszen erre az időszakra a visszafogottabb, mérsékeltebb, megfontoltabb, elcsendesedőbb magatartás a jellemző. Kívánok minden kedves testvéremnek áldott, kegyelemteljes nagyböjti időszakot és testi-lelki megújulást.

- Az előttünk álló héten a hamvazószerdai ünnepi, esti szentmise és a péntek esténkénti rózsafüzérek, keresztutak és az azt követő szentmisék itt, a plébániatemplomban lesznek bemutatva, tehát az előttünk álló szerdán, valamint péntekenként itt, a plébániatemplomban leszünk.

1. Az elmúlt vasárnap, ma egy hete összesen 10.500.- ft. gyűlt össze a hívek adományából templomunk fűtésére. Köszönöm mindazoknak, akik jó szívvel adakoztak erre a célra is. Isten áldása kísérje életüket, munkájukat, családjukat.
  1. A korábbi évekhez hasonlóan, szeretnénk a virágvasárnapot és a nagypénteket ünnepélyessé tenni azzal is, hogy elénekeljük Jézus szenvedéstörténetét, vagyis a passiót. Reméljük, hogy semmi rendkívüli esemény nem zavarja meg nagyheti szertartásainkat és az arra való felkészülésünket sem. Éppen ezért hívjuk és várjuk a kedves híveket a nagyböjti időszak alatt tartandó passiós énekpróbákra. A próbák helyéről és időpontjáról jövő vasárnap fogom tájékoztatni a híveket.
  1. Miserend (2024. 02. 12-18.):

KEDD, 17.30: Sepler Erzsébet, férje Márton, fiuk, Zoltán ✝nagymise, bibliaóra

HAMVAZÓSZERDA, 18.00: Ünnepi szentmise, hamvazkodással